Beslenme

SICAK GÜNLERDE BESLENME

Yaz aylarında özellikle bebek ve çocuklarda ishal görülme sıklığı artmaktadır. Ayrıca sıcak havalarda besinlerin bozulma riski artmakta ve besin kaynaklı zehirlenmeler sık görülmektedir.

YAŞLILIKTA BESLENME

Türkiye'de 65 yaş ve üzerinde yaklaşık 4 milyon kişi yaşamaktadır. Ülkemizde yaşlı nüfusun oranı ve yaşlılarda hastalıkların görülme sıklığı giderek artmaktadır.

DİABET VE BESLENME

Kan şekerini oluşturan asıl kaynak besinler olduğu için sağlıklı beslenme diyabette tedavinin temelidir.

Günde 1 avokado lösemiye destek

Kanadalı bilim adamlarının araştırması, avokadonun içindeki yağ molekülünün ölümcül kan kanseri türü olan akut myeloid lösemiye (AML) yol açan kök hücreleri hedef aldığını gösterdi.

Yazın beslenirken nelere dikkat etmeli

Sıcak yaz günlerinde beslenmemize de özel önem vermek gerekir. Sıcakta vücut çok su kaybettiği için vücudun su eksiğini tamamlamak önemlidir.

Şifa kaynağı kiraz

Uzmanlar, vitamin ve mineral deposuna sahip olan yaz aylarının sevilen meyvesi kirazın beyin sağlığından sindirim sorunlarına kadar birçok hastalığa faydalı olduğunu hatta aspirinden güçlü ağrı kesici özelliğinin bulunduğunu da belirtti.

Karpuzla Gelen Sağlık

Yaz diyetlerinin vazgeçilmezlerinden olan karpuz, düşük kalori değerinin yanı sıra betakaroten başta olmak üzere çeşitli kanser türlerine karşı etkili maddeler içermesi nedeniyle de tavsiye ediliyor.