Koronovirüs için umut veren hamle


Türkiye ile birkaç ülke harekete geçti

Hematolog Prof. Dr. Mustafa Çetiner, Sağlık Bakanlığı bünyesinde bir grup bilim insanının hastalığı yenen kişilerin kanından plazma üretmek için çalışmalara başladığını söyledi.

Yeni tip koronavirüsün bulaşmasını, öldürücü etkisini giderip tedavi sürecini sağlamak üzere birçok çalışma yürütülüyor. Aralarında Türkiye, ABD, Japonya, Çin, Almanya gibi ülkelerin bulunduğu çok sayıda ülkede aşı ve ilaç çalışmaları devam ediyor. Henüz net olarak bu iki amaca hizmet eden bir ilaç ya da aşı geliştirilebilmiş değil. 

CNN Türk'te Başak Şengül'ün hazırladığı Akıl Çemberi programına katılan Hematolog Prof. Dr. Mustafa Çetiner umut verici bir gelişmenin müjdesini verdi. Çetiner üstelik bu umut verici çalışmanın birkaç ülke ile birlikte Türkiye'de de başladığını söyledi. 

Prof. Çetiner, Sağlık Bakanlığı'nda bir grup bilim insanının Kovid-19 ile enfekte olup hastalığı yenenlerin kanından elde edilecek plazma ile virüse yeni yakalanacakların tedavilerinin yapılması amacıyla geliştirme çalışmaları yapıldığını ifade etti. 

Çetiner'in müjdesini verdiği çalışmaya ilişkin Farmakolog Prof. Dr. Yağız Üresin'in yorumu ise "umut verici" oldu. 

Üresin, bunun 1800'lü yıllardan beri ilaç ve aşı gibi tedavilerde başarı ile uygulanan bir yöntem olduğunu ifade etti.