MAYO DEVİ ZEKİ’DE DEĞİŞİM VE YENİLİK SÜRECİ BAŞLIYOR


Zeki, 2022 yaz sezonunda plajlara yön veren yürüyüşüne devam edecek.

1958 yılından günümüze mayo sektörünün lideri konumunda olan Zeki Triko, son yıllarında yaşadığı sorunların ardından üretime ara vermişti. Şirkete ait markalar alacaklılar tarafından icradan satışa çıkartılırken, markaya ait tüm isim haklarının satışı İstanbul 13. İcra Dairesi tarafından Aralık 2021’de gerçekleştirildi. Brg Turizm Seyahat  Organizasyon Gıda Sanayi Ticaret Ltd. Şti. tarafından icradan satın alınan Zeki’nin yeni CEO’su Harun Onaran konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu

Harun Onaran; “Gerçek markaların etiketini dahi görmeden sadece ürününü görerek, kime ait olduğunu anlarsınız. İşte o markaların başında, 1958 yılında Zeki Başeskioğlu tarafından kurulan Türkiye’nin ilk ihracatını yapan, çekimlerinde ilk kez top modelleri kullanmış olan, mayo denilince aklımıza ilk gelen Türk markası Zeki. Sektörün içinden olduğumuz için markayı çok iyi biliyor ve yakından takip ediyorduk. 2021 yılı Aralık ayına geldiğimizde Zeki’ye ait tüm isim haklarını icradan satın aldık. Böylece yepyeni bir yola çıkarak markanın da değişim sürecini başlatmış olduk” diye ifade etti.

Zeki’nin ekibinden markaya “ahde vefa”

Zeki’nin CEO’su Harun Onaran markadaki değişim süreci, yenilikleri ve hedeflerine şu sözleriyle devam ediyor “Nesilden nesile Zeki giyildiğini biliyorduk. Piyasadaki Zeki ayrıcalığının tamamen farkında olmakla birlikte yaşanan sıkıntılardan da haberdardık. Sayın Zeki Başeskioğlu evrensel bir marka oluşturmuş ancak 3 yıl önce bazı olumsuzluklar yaşanmaya başlanmış. “Türkiye’nin ikonik markası Zeki’nin bu şekilde yok olmasına izin veremeyiz, böyle evrensel bir markayı yaşatmalıyız” düşüncesiyle, marka adı icra yoluyla satışa çıktığı anda harekete geçip Zeki'ye ait tüm isim haklarını satın almaya karar verdik. Zeki markasına ait ürünler üretmek ve olduğu yerden daha da ileriye taşımak için öncelikle emektar ekibe ulaştık. Zeki’de en az 15 yıl birlikte çalışmış, her biri alanlarında deneyimli 50 kişilik bir ekiple birlikte yola çıktık. Markaya gönülden bağlı bir ekiple işe başlamak en büyük artımız oldu” dedi.

“Hedeflerimize yön veren sadık Zeki müşterisi oldu”

Harun Onaran; 4 ay gibi kısa bir sürede gece gündüz çalışıp, sahil yerlerindeki ve seçkin otellerin butikleri için kapsül bir koleksiyon hazırladık ve Ramazan Bayram ile birlikte müşterilerimiz ile buluşturduk. Aslında 2022 yılı strateji oluşturma yılımız olmasına rağmen yol bizleri, hedefleri bu yıl gerçekleştirme üzerine yönlendirdi. Bu kadar kısa sürede böyle bir koleksiyon oluşturmamızda en büyük pay tabi ki Zeki’yi hiçbir zaman yalnız bırakmayan, markaya gönülden bağlı sadık Zeki müşterisi oldu. Hem sosyal medyadan atılan mesajlar hem de müşterilerden direk aldığımız mesajlar sayesinde koleksiyonumuzu bu sene hazırlama kararı aldık” diye ifade etti.

CEO Harun Onaran: “Tutkulu, heyecanlı ve haz dolu bir yola çıktık”

Harun Onaran Zeki’nin yeni yol haritasıyla ilgili olarak da açıklamalarda bulundu. “Bu sene önce web sitemiz ve Zeki app ile dijitalleşmeye start veriyoruz. Online satışta da güçlü bir Zeki göreceğiz. Sosyal medyamız ile dijital iletişim ve pazarlamaya yönelik kampanyalarımız olacak. Kısacası Sayın Zeki Başeskioğlu’nun kurduğu Zeki markasının geçmişine sahip çıkarak geleceğe hızlıca yön vererek, adını Türkiye sınırları dışına taşımaya, global bir marka olma yolunda aynı şekilde devam etmeye ve yeni düzenin tüm gereklerine uyarak dijitalde, online da daha dinamik bir Zeki hedefliyoruz. 2023-2024 yıllarında tüm planlarımızı gerçekleştirmek ve daha güçlü adımlar atmak niyetindeyiz. Heyecanlıyız ve zor bir iş aldığımızın farkındayız. Ancak cesaretimiz var ve zorlukların ayrı bir hazzı var. Bu sürecimizde medyadan da desteklerini bekliyoruz. Zeki yıllarca yazılı ve görsel basın ile çok özel ilişkiler yürütmüş. Dileğimiz bu işbirliklerimizin, dostluklarımızın aynı şeklide devam etmesi ve ülkemizin bu güzide markasına hep birlikte sahip çıkmamız. Özetlemek gerekirse “Bekleyin bizi Dünya Plajları” diyerek sözlerini noktaladı.