ON MİLYON DOZ AŞI GELİYOR


Aşı ücretsiz mi olacak?

Sağlık Bakanı Koca, aşı çalışmalarıyla ilgili son dakika haberlerini paylaştı. Uzun zamandır hayatımızın bir numaralı gündem maddesi olan corona virüs, ikinci dalga ile yeniden milyonları tehdit ediyor. Bakanlar Kurulu kararıyla hafta sonu sokağa çıkma yasağı başta olmak üzere kısıtlamalar getirildi. Hastalığın tırmanışının durması alınan önlemlere ne denli uyacağımızla doğru orantılı. Hürriyet Gazetesi'nden Osman Müftüoplu'na konuşan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Çinli aşı firması Sinovac ile anlaşmanın yapıldığını müjdeledi. Son dakika haberine göre aşı ücretsiz olacak! İşte detaylar...

BAKAN KOCA 10 MİLYON DOZ AŞI GELECEĞİNİ AÇIKLADI! AŞI ÜCRETSİZ Mİ OLACAK?

Osman Müftüoğlu konuşmanın detaylarını böyle anlattı: "Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, konuşmamızda özellikle aşı konusunda etraflı bilgiler verdi. Dr. Koca'dan öğrendiğim önemli, net ve açık bilgilerden biri de şu oldu: Çinli aşı üreticisi 'Sinovac' ile görüşmeler tamamlanmış. Gerekli yasal süreçler bitirilip imzalar da atılmış. İlk uygulamalar için de 10 milyon doz aşı çoktan yola çıkmış."

"Aşılamada önceliği salgınla savaşta ön saflarda adeta göğüs göğüse bir mücadele veren değerli ve kahraman sağlıkçılarımız alıyor. O maksimum riskli sağlık grubu aşılandıktan sonra da sıra "kronik hastalardan ve diğer risk gruplarından oluşan kişilere" gelecek. Dr. Fahrettin Koca aşılamada toplam rakamın 50 milyon doza kadar çıkabileceğini belirtti ki bu da çok önemli bir bilgi."

AŞI ÜCRETSİZ OLACAK

"Dr. Koca'dan aldığım önemli bilgilerden biri de şu oldu: Aşı uygulamaları kesinlikle ücretsiz yapılacak. Vatandaştan hiçbir ücret talep edilmeyecek. Bu arada başka üreticilerin ürettiği farklı aşılar için ruhsatlandırma işlemleri de sürecek. Ruhsatlandırma tamamlanınca da o aşıların eczanelerde ücretli olarak satılmasına izin verilecek."

"Bana göre anlamı şu: Sinovac'ın aşısını değil de ruhsatlı ve satışı serbest başka aşıları tercih edenler olursa onlar da parasını ödeyerek istediği aşıyı yaptırabilecek. Sağlık Bakanı "Özellikle risk grubunda olup da aşıya ulaşma imkânı olmayanların merak etmemelerini, devletin onlara aşıyı ücretsiz ulaştırma gayreti ve garantisi içinde olacağının" altını ısrarla çizdi. Önemli bir nokta da şu: Dr. Koca aşı konusunda deneyimli bilim insanlarından halkı bilgilendirme konusunda destek bekliyor."

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Koca açıkladı: Corona virüs aşısı ücretsiz olacak! 10 milyon doz aşı geliyor eczanelerde satılacak mı?

YERLİ AŞIDAN BİR HABER VAR MI?

Evet, var! Dr. Koca, "İlk veriler memnuniyet verici" diyor ve ekliyor: "Biz de bu işi başaracağız, kendi aşımızı kendimiz üretebileceğiz. Ve muhtemelen 2021 sonrasında neticeyi almış olacağız." Bakandan bir iyi haber daha var: "Sadece COVID-19 için değil, diğer bulaşıcı hastalıklarda kullanılan aşılar için de yoğun bir YERLİ ve MİLLİ AŞI üretimi çabası içerisindeyiz."