PİYANİST BAHAR SOYÖZ’E ABD’DE BÜYÜK ÖDÜL


Piyanist Bahar Soyöz ülkemizi uluslararası alanda temsil ederek gururlandırmaya devam ediyor. 

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı mezunu Bahar Soyöz, 2019 yılında Fulbright bursiyeri olarak yüksek lisans eğitimi için Amerika’ya giderek ‘Collaborative

Piano ve Chamber Music’ alanlarındaki çalışmalarıyla ABD’de adını duyurmayı başardı.

ABD’de eğitmenlik kariyerinde ve perfomans hayatında başarılı işlere imza atan Soyöz, dünyaca ünlü müzik şirketi Steinway & Sons tarafından ‘2023 Top Piano Teacher’ ödülüne layık görüldü.

“Bu ödül ile profesyonel kimliğim uluslararası onaylandı”

Soyöz, “Bir Türk olarak başlı başına burada mesleğimi icra etmek ve insanlarla müzik paylaşmak beni çok heyecanlandıran bir şey. Gerek performans, gerek eğitim alanlarındaki bu deneyimler benim müzisyen kimliğimi oluşturmamda çok etkili oldu. Bu ödül de, bir nevi benim profesyonel kimliğimin uluslararası onaylandığını belirtti. Bu kadar iyi müzisyen arasında beni seçmiş olmaları çok onore edici oldu, onca iyi müzisyenin arasında da adımın geçmesi tabii ki çok mutluluk verici.” dedi.

Bahar Soyöz Hakkında

Bahar Soyöz, Bilkent EME-YZM programlarında piyano öğretmenliği ve Hacettepe’de korrepeditörlük yaparak kariyerine Ankara’da başladı. 2019 yılında Amerika’ya Fulbright bursiyeri olarak gidip, Longy School of Music’de Master ve GPD yaparken ‘SongSLAM Chicago 2022’ yarışmasında grubuyla beraber birincilik aldı. ‘Collaborative Piano ve Chamber Music’ alanlarındaki eğitimi ile ‘birlikte çalma’ üzerine uzmanlaştı. Kariyerine Boston’da devam eden Soyöz, Steinway and Sons tarafından ‘2023 Top Piano Teacher’ ödülüne layık görülmüştür.

Piyano eğitimi verdiği South Shore Konservatuarında aynı zamanda Piyano Bölüm Başkanlığıyapmaktadır. Eğitim vermesinin yanı sıra performans hayatına ABD’nin New Englandbölgesinde devam etmekte, Paine Hall ve Tsai Performance Center gibi Boston’un ünlü performans salonlarındaki konserlerde yer almaktadır. Ağırlıklı olarak oda müziği projelerinitercih etmekte ve 2025 sezonu için Boston’da ‘konser serisi’ hazırlıklarında bulunmaktadır. 2024 Nisan ayında ‘2023 Top Piano Teacher’ ödülü, kendisini bu ödül için nomine eden M. Steinert & Sons yöneticileri tarafından yapılan törende takdim edilmiştir.