ŞAFAK SÖNMEZ 'AĞLAMA' DEDİ


Hiç bir zaman önyargılı değilimdir

DERYA KIZILASLAN: Merhaba Womanlife TV izleyecileri, sesiyle, müziğiyle, yorumuyla, beğeniyle dinlediğimiz bir sanatçımız var yanılızda, Şafak Sönmez. Ve hemen ona dönmek istiyorum.

Merhaba Şafak Bey, nasılsınız?

ŞAFAK SÖNMEZ: Merhaba çok iyiyim. Aslında bizim iyi olup olmadığımız, dünya konjonktörüyle çok alakalı. Yani dünyamız güzel ve  iyiyse, bizler de iyi oluruz. Bugünlerde dünya çok karışık. Ama ben şahsım olarak iyiyim. Ben iyi olduğum için herkese de iyilik, güzellik temenni ediyorum. 

Hoş geldiniz...

DERYA KIZILASLAN: Hoş bulduk. Şafak Sönmez kimdir? Müzik yolculuğuna nasıl başlamıştır? Bir de sizden dinleyebilir miyiz?

ŞAFAK SÖNMEZ. Şafak Sönmez, Türkiye'nin Adana ilinde hatta Adana'nın Yalmanlı köyünde doğmuş, böyle damarlarında hani bizim bir Adanalı tabirimiz vardır ya, siz ne kadar bilirsiniz bilmem, öyle Adanalılının yüreğini taşıyan, delikanlı havası olan, özü sözü bir ve bu yoldan hiç şaşmamış bir kimlik taşıyan, genç, delikanlı. Sesinin güzelliğinin farkına varıp, ben bu sesi dünyaya tanıtmalıyım deyip yola çıkan bir kişidir,  Şafak Sönmez... 

DERYA KIZILASLAN: Sizin en beğendiğiniz ve bizi en etkileyen şarkınız hangisidir, bir kuple söyleyebilir misiniz?

ŞAFAK SÖNMEZ: Ben bütün şarkılarımı çok seviyorum. Ama tabiki aralarından bir tanesi beni hep ağlatmıştır. Sebebi var... Biz onu kliplendirirken, Türkiye'de yaşanan şehit hikayeleri adına paylaştık. Şehitler adına yaptık. Şarkının söz yazarı da zaten bir şehit için yazmıştı o şarkıyı... Dolayısıyla böyle bir bütünlük oluşturdu. O şarkı bizi hep ağlatır. Çünkü arkasında annelerin gözyaşları var. Kaybedilmiş gençlikler var. Dolayısıyla hep etkilenmişimdir bu şarkıdan...Ve bu şarkı benim hit şarkılarımdan biri olmuştur zaten. Hangi şarkıdan bahsettiğimi  tahmin etmişsindir. Şarkı 'Ağlama' diyor ama insan söylerken ağlayası geliyor. Böyle bir havası var. Sizin için ve Womanlife izleyicileri için onu söyleyelim...

.........................

DERYA KIZILASLAN: Çok teşekkür ederiz. Gerçekten çok güzel bir yorumla söylediniz...

ŞAFAK SÖNMEZ . Hikayesi çok hazin...Yani bir asker kardeşimizin İstanbul'a, söz yazarının evine gelip, orada 1 hafta geçirdikten sonra tekrar birliğine döndüğünde o kardeşimizin şehit olması... 

DERYA KIZILASLAN: Evet, gerçekten çok acıklı... Şehidimizi Rahmetle anıyor ve tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz.

ŞAFAK SÖNMEZ: Çok acıklı ve 1.90 boyunda delikanlı, yağız bir gençmiş...Dolayısıyla hikayesi her zaman beni etkilemiştir. Allah'tan rahmet diliyorum bütün şehitlerimize ve sabır diliyorum ailelerine...

DERYA KIZILASLAN: Hayatınızda birşeyleri değiştirme şansınız olsaydı, neyi değiştirmeyi daha çok isterdiniz? 

"Asla savaşların olmadığı, insanların birbirine kurşun sıkıp öldürmediği bir dünyayı hayal ederim"

ŞAFAK SÖNMEZ: Benim hayatım aslında çok önemli değil. Yani ben hayatımdan memnunum. Benim hayatımla ilgili bir sıkıntım yok. Ama dünyada bir şeyleri değiştirmek isterdim. Örneğin; asla savaşların olmadığı, insanların birbirine kurşun sıkıp öldürmediği bir dünyayı hayal ederim. Ve ya durduk yere, boşu boşuna hayvanlara eziyet edilmemesi mesela, hayvanlar da çok önemli...

DERYA KIZILASLAN: Kesinlikle bence de...

ŞAFAK SÖNMEZ: Adam durduk yere orada yatan bir hayvana sıcak su döküyor veya bir silah sıkıp öldürebiliyor. Dünyada bunun değişmesini isterdim gerçekten... Kimsenin, kimsenin canını almadığı, herkesin birbirine saygı duyduğu hoş bir dünya hep hayalimdir. Bir gün gerçek olur mu bilmiyorum ama gerçek olduğunda o dünyada yaşamak isterdim. 

DERYA KIZILASLAN: Şu anda toplumda sanatçının evet çok büyük, önemli bir yeri var ama size göre toplumdaki yeri nedir? Nasıl değerlendirirsiniz?

ŞAFAK SÖNMEZ: Tabiki sanatçının topluma çok büyük görevleri var. Bir kere sanatçı toplum önünde hareket etmelidir. Onlara örnek olabilmelidir. Sanatçı sadece ben şarkı söyledim, resim çizdim, tiyatro yaptım, sinema yaptımla olunmuyor, davranışlarınızla da örnek olmalısınız. Ben bugüne kadar buna hep dikkat ettim. Benim medyada çirkin davranışım hiç yoktur. Yani medyada Şafak Sönmez şunu yaptı, bunu yaptı, şöyle bir terbiyesizlik yaptı göremezsin, bulamazsın.

DERYA KIZILASLAN: Biz de görmedik...

"Benden nefret edin diye bağıran insanlar var"

ŞAFAK SÖNMEZ: Asla... Çok dikkat ederim, yapmam. İnsanlara çok saygı duyarım. Hiçbir zaman önyargılı değilimdir. Önyargıyla bakmam. Severim insanları... Bence insanlar sevilmeli ama bazen gerçekten benden nefret edin diye bağıran insanlar vardır. Durduğu halde böyle der ki sana "benden nefret et arkadaş". Yineden nefret etmek istemem. Çünkü insanlar sevilmeli. Canlıların tümünüsevmeliyiz. Ve sanatçı toplumda her konuda örnek olmalı. Her aşamada... Ama bu bizim Türkiye'de biraz zor maalesef... Çünkü bir şey söylediğinizde doğru da olsa, onun karşıt görüşler sahipleri sosyal medya üzerinden size saldırabiliyorlar.Çok terbiyesizce cümleler kurabiliyorlar. Hiç haketmediğiniz serzenişleri alıyorsunuz. Bu da beni zaman zaman çok üzüyor. Hangi sanatçı dostuma olursa olsun üzülüyorum.

DERYA KIZILASLAN: Sosyal medyayı yoğun kullanıyor musunuz? Ve ya ne kadar yoğunlukta kullanıyorsunuz? Medyayla ilişkiniz nasıl?

ŞAFAK SÖNMEZ: Sosyal medyayla ilişkim çok iyi benim.Twitter hesabım var, instagram hesabım var, facebook hesabım var, web sayfam var,

safaksonmez.com ... Tabiki sosyal medyayı çok yakından kullanıyorum. Artık sosyal medya şart. Çünkü orada olmazsanız, adeta sanki yeryüzünde yoksunuz gibi bir hal var. 

Hakikaten dünya sosyal medyanın içine girmiş vaziyette şuanda. Orada gördüğünüz birşeyi var. Görmediğiniz ise yok gibi... O yüzden oralarda olmak lazım. Bende varım...

DERYA KIZILASLAN: Şafak Sönmez şu anda ulaşmak istediği yerde mi ya da ulaşmak istediği yer neresi?

ŞAFAK SÖNMEZ: Kendime göre, ben ulaşmak istediğim yerdeyim. Ancak dış dünyada öyle değil, maalesef ki istediğim yerde değilim. Orada olabilmek için Türkiye'deki bazı değerleri yerinden oynatmak lazım Yani oynatmadığınız zaman maalesef olmuyor çünkü Türkiye'deki basın medya, biraz konuşulmanız için farklı şeyler yapmanızı bekliyor. Bende onları yapmıyorum. Mesela zamanında bana, "abi işte şöyle biriyle el ele tutuş seni çekelim haber yapalım" yahu niye? Yani hep böyle şeyler istiyorlar... Birine laf at, söz at... Biriyle kavga et... Neden kavga edeyim? Ben aslında kendim ulaşmak istediğim yerdeyim. 

DERYA KIZILASLAN:Yeni hedeflerinizi nedir?

ŞAFAK SÖNMEZ: Bundan sonraki hedefim biraz dünya müzikleri arasına girmek. Onun için çalışmalar yapmak istiyorum.

DERYA KIZILASLAN: Şu anda biliyorsunuz ki çok güzel sesler de var...Bunların arasında siz de yer aldığınız için sizi korkutmuyor mu bu rekabet?

ŞAFAK SÖNMEZ: Yoo... yoo.... Benim hiç öyle bir korkum yok. Çünkü ben sadece kendimle rekabet halindeyim. Sadece kendimi geçmek, daha iyi ve daha iyisini yapmak... Yani bir başkası benim yarışmacım değil.Ve ya o benden 10 adım önde, ben ona koşayım yetişeyim, öyle bir şeyim yok. Hiç yok, hiç. Öyle de düşünmedim hiçbir zaman... 

DERYA KIZILASLAN: Beğendiğiniz sanatçılar var mı? Kafanızda oluşturduğunuz bir idolünüz bulunuyor mu? 

ŞAFAK SÖNMEZ: Bir sanatçı idolüm yok. Gerçekten yok. Yani "aa bu sanatçı gibi olsam" falan gibi bir düşünce... Ama çok enterasan bir şey söyleyeceğim; dünyada öyle güzel şöhretler var ki, bazen onların yerinde olmak isterdim...Bende onlar kadar, o derecede bir şöhret içine atabilmeliyim kendimi diye düşündüğüm zamanlar oluyor. Onların tarzını, müziğini ya da sahnesini,sesini sevmek değil. O yakaladıkları şöhrete imreniyorum bazen. Yani şöyle; kim istemez ki bütün dünya sizi tanısın? Yani Amerika'ya da gitseniz, "aa bu o sanatçı" demeleri kimi mutlu etmez ki? Türkiye'de, Amerika'da, bütün dünyada... Kolay mı? Değil...

DERYA KIZILASLAN: Var mı özel biri?

ŞAFAK SÖNMEZ: Var tabii Michael Jackson onlardan biriydi...

DERYA KIZILASLAN: Sizinde özellikle yurtdışı konserleriniz var mı?

ŞAFAK SÖNMEZ: Tabii konserlerimiz oluyor. Gidiyor, geliyoruz... Ancak yeni albüm var. Yeni albümden sonra dünyaya açılmamız olacak inşallah... Onun çalışmaları içerisindeyiz. 

DERYA KIZILASLAN:Sevenlerinize ve şuanda sizi izleyenlere söylemek istediğiniz mesajınız var mı?

ŞAFAK SÖNMEZ: Hep yıllardır söylediğim birşey var. Pozitif olun. Pozitif enerjiyle bağlı olun. Güne gülerek başlayın. Kötü hiçbir şeyi aklınızdan geçirmeyin. Yani sabah birinin kalkıp aynaya bakıp ben hastalanacağım demesi mesela... Çok yanlış bir cümle. Aynaya bakıp "bugün güzelim, daha da güzel olacağım" demesi lazım. Bugün çok güzel şeyler yaşayacağım demesi lazım. Kafasından bunları geçirmesi lazım. Ama bakıyorum bazı insanlar ilk uyandığında böyle bir stresle uyanıyor. Kavgacı uyanıyor. Ona buna çatar bir hali oluyor. Ne bileyim, kötü enerji yayıyor. Bunları hep tersine çevirin arkadaşlar...Çünkü gerçekten dünya gönderdiğiniz kötü enerjiyi de iyi enerjiyi de size geri veriyor. 

DERYA KIZILASLAN: Size başarılarınızın devamını diliyoruz ve bu güzel sohbet için çok çok teşekkür ediyoruz.

ŞAFAK SÖNMEZ: Ben teşekkür ediyorum. Womanlife izleyicilerine buradan sevgiler gönderiyorum...