ODUNPAZARI EVLERİ


Adeta zamanda yolculuk yapıyor gibi hissediyorsunuz kendinizi

Eskişehir’e gezi planlıyorsanız Eskişehir odunpazarı evleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyeceksinizdir. Çünkü odunpazarı Eskişehir’de yer alan en önemli turistik bölgelerden biri. Odunpazarı, içlerinde Evliya çelebi’nin de büyük bir beğeni ile bahsettiği son derece özel bir yer. Zaten burayı ziyarete gittiğinizde siz de anlayacaksınız adeta zamanda yolculuk yapıyor gibi hissediyorsunuz kendinizi. Yüzyıllar öncesine kadar giden son derece keyifli bir yolculuk.

Eskişehir’e yolu düşen herkesin kesinlikle görmesini önerebileceğim bir yer Eskişehir odunpazarı. Gezmesi inanılmaz keyifli ve eğlenceli. Küçük ama oldukça sevimli bir yer. Yerler tahmin edeceğiniz gibi arnavut kaldırımından oluşuyor ve sağlı sollu özel tarihi konakları geze geze gidiyorsunuz. Belediye burada yer alan özel binaları orjinalini bozmayacak şekilde restore etmiş. Bu da size sanki binalar hiç zarar görmeden onca yıl bu güne kadar nasıl gelebilmiş sorusunu sorduruyor doğal olarak.

Eskişehir Ovası’na hakim bir noktada yer alan Odunpazarı Tarihi Kent Merkezi’nde, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemine ilişkin bir çok tarihi eser bulunmaktadır. Geleneksel Türk Evi özelliklerine uyan iç ve dış mekansal kurguların, malzeme özelliklerinin, yapı elemanlarının, iç donanım öğelerinin ve doğal sokak dokusuna uyumlu biçimlenmelerinin çok değerli örneklerini barındırması; geleneksel Türk mahalle yapısının tüm dokusuyla birlikte korunarak günümüze ulaşması; Mevleviliğin dört yüz yıllık dönemine ev sahipliği yapmış olması ve kentin ve bölgenin kentsel ve demografik gelişiminde Mevlevilik yaşam ve gelenek kalıplarının büyük öneme sahip olması nedeniyle benzersizdir.

Eskişehir‘in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı‘nda yer alan Odunpazarı Evleri şehrin dünya kültür mirasına eklediği en önemli eserler arasında yer alır. Tarihten bu yana Evliya Çelebi’nin de içinde bulunduğu pek çok gezgin tarafından övgüyle bahsedilen evler günümüzde şehrin turizminde büyük öneme sahip.

Yapılan başarılı restorasyon çalışmalarının ardından turizmde adından sıkça söz edilen Odunpazarı Evleri‘nin bir kısmı halen konut olarak kullanılsa da büyük bir kısmı de ufak dükkanlar, müze, kafe, restoran ve butik oteller olarak kullanıma açılmıştır. Odunpazarı Evleri’nin tarihi, Eskişehir tarihiyle özdeştir. Daha çok Türkmen izleri taşıyan bu evlerde Osmanlı ve Türkmen yerleşim biçimleri yansıtılmıştır. Muhafaza ve restore edilmiş bu evler genellikle iki katlıdır. Bölgeyi gezerken aniden karşınıza çıkan şirin, tek katlı bahçeli evleri saymazsanız evlerin geneli bir taşra ihtişamıyla inşa edilmiştir. Bu evler iki katlıdır. Alt katlarında hol, mutfak depo gibi bölümler bulunmakta, aynı zamanda genellikle arka bahçeye çıkan kapılar da buradaki hol bitiminde yer almaktadır. Üst katlarında ise odalar bulunmaktadır. Bu gün evlerin mimari yapısının zarar gördüğü bilinse de halen eski biçimini muhafaza etmiş yapılar da bulunmaktadır.

Tarihi Odunpazarı Evleri Eskişehir

Odunpazarı Evleri arasında gezerken kendinizi adeta zaman tünelinde gibi hissedersiniz. Gelin ve damatlar da fotoğraf çekimi için bölgeyi tercih ediyor.

Odunpazarı Evleri‘nin bulunduğu bölgede gezerken adeta tarih içinde bir yolculuğa çıkmış gibi hissedersiniz. Şehrin en eski yerleşim alanı olan bu bölgede günümüzde birçok önemli tarihi ve turistik yapı bulunuyor. Bölgede yer alan; Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Lületaşı Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir Balmumu Müzesi, Şelale Park, Osmanlı Evi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Alaaddin Cami, Anadolu Üniversitesi Karikatür Müzesi, Arasta ve Şeyh Edebali Türbesi, Eskişehir gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz önemli yerlerden. Bunlar dışında Odunpazarı’nda daha onlarda konak, cami, türbe ve çeşme yer alıyor.